O MUZEUM

Muzeum przyrodnicze Parku Narodowego „Bory Tucholskie” jest częścią Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego “Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie. Wraz z budynkiem dydaktycznym oraz Zagrodą Pokazową Zwierząt stanowi architektoniczną i ideową całość. Wpisuje się w program działań edukacyjnych Centrum polegających na kształtowaniu właściwych postaw społecznych wobec środowiska naturalnego. Budynek, w którym mieści się muzeum, powstał na miejscu nieistniejącego dziś XIX wiecznego dworku – dawnej siedziby Nadleśnictwa Chociński Młyn. W 1999 roku zrujnowany dworek, wraz z budynkiem inwentarskim i otaczającym go terenem miejscowości Chociński Młyn, stał się własnością Parku Narodowego “Bory Tucholskie”. Budynek ten powstał z poszanowaniem historii o dawnym dworku z zachowaniem charakterystycznego stylu, proporcji, podziałów, a nawet architektonicznych detali. Dziś muzeum przyrodnicze symbolicznie łączy pamięć o historii z teraźniejszością, a działalność człowieka z działaniami przyrody, która w muzealnych salach na parterze “wchodzi” w rolę przewodnika i opowiada o niezwykłym świecie fauny i flory Borów Tucholskich. Dzięki wykorzystaniu w zajęciach edukacyjnych wystawy muzealnej poświęconej przyrodzie, przybliża zwiedzającym walory Parku Narodowego “Bory Tucholskie” i jego wartość w skali całego kraju.

Ponad godzinny spacer po przestrzeni wystawy to tak naprawdę niezwykła podróż przez “Torfowiska”, “Lasy” i “Jeziora”. To przygoda, podczas której podglądamy “Nietoperze”, “Ptaki”, “Płazy” i “Ważki”. To wyprawa w nieznane, do “Królestwa Grzybów”. Otwierająca ekspozycję strefa “O Parku” przenosi zwiedzających w daleką przeszłość sprzed tysięcy lat, gdy tereny Borów Tucholskich kształtował nie człowiek, a działalność lądolodu. Spotkań z historią na wystawie czeka więcej. Wchodząc w strefę “Torfowiska” tak naprawdę wchodzimy do jedynego w swoim rodzaju archiwum przyrody. Nie jest ono dziełem człowieka, ale samej przyrody, która gromadzi informacje o zmianach jakie dokonywały się w świecie roślin przez tysiące lat. Wchodząc w strefę “Las”, wszystkimi zmysłami poczujemy jego atmosferę. Prawdziwa uczta dla zmysłów czeka jednak w strefie “Jeziora”, w której zwiedzający “zanurzą się” w jego głębiny by podglądać podwodne dzieła przyrody i życie zwierząt. Wchodząc do “Królestwa Grzybów” dowiedzieć się będzie można o sekretnym życiu grzybów zyskując dostęp do wiedzy, której nie sposób zdobyć podziwiając przyrodę Parku na ścieżkach i szlakach.

Włączenie ekspozycji muzealnej w zajęcia edukacyjne staje się szansą nie tylko na obserwację przyrody z bliska. Kluczowe jest wzbudzenie emocji, zaciekawienia światem przyrody, przygotowanie do samodzielnej obserwacji natury. Nie mniej istotne jest budowanie ekologicznych postaw, uwrażliwienie na negatywne skutki działalności człowieka w przyrodzie. Odkrywając unikatowe walory fauny i flory Parku Narodowego “Bory Tucholskie” w muzeum przyrodniczym zwiedzający uczą się rozumieć przyrodę. Schodząc pod ziemię, stąpając po “dnie” jeziora, zaglądając w niedostępne dla człowieka miejsca doświadczamy przyrody w nowym wymiarze. Mamy nadzieję, że angażująca zmysły ekspozycja, oryginalna narracja i oddanie głosu przyrodzie sprawia, że zwiedzający poczują się zaangażowani emocjonalnie, wrażliwi na przekaz i zainteresowani aktywnym udziałem w podróży po strefach wystawy. W tym muzeum przyroda nie jest tylko i wyłącznie eksponatem, gablotą, czy animacją na monitorze. Przyroda jest naszym przewodnikiem. Oddajemy jej głos, gdy opowiada o procesach geologicznych i ekosystemach. Uwrażliwia nas na piękno, budzi ekologiczną świadomość i zachęca do wzięcia odpowiedzialności za to, jak będzie wyglądała przyszłość człowieka.

Zarezerwuj wizytę
Fundusze Europejskie - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko